A korrupció elleni küzdelem jegyében létrejött a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen az Integritás Tudásközpont, amely a közszféra integritással és korrupció megelőzéssel kapcsolatos szakmai ismereteinek összegyűjtését, továbbfejlesztését és terjesztését, valamint az integritás erősítése és a közbizalom növelésére vonatkozó hazai és nemzetközi kezdeményezések támogatása mellett az közszolgálati integritást és korrupció megelőzést vizsgáló fiatal kutatók kinevelését tűzte ki célul. A Tudásközpont szakmai vezetője Pallai Katalin egyetemi docens lett.

A kilencvenes évek közepétől a nemzetközi szervezetek több korrupciót kutató intézményt hoztak létre, akik azóta korrupciós tárgyú nemzetközi egyezmények és antikorrupciós intézkedések sorát fogadták el. Magyarországon a Budapesti Corvinus Egyetem Korrupciókutató Központja, a Közép-Európai Egyetem Center for Integrity in Business and Government (CIBG) nevű szerve, a Transparency International Magyarország és a K-Monitor Közhasznú Egyesület tevékenysége emelhető ki.
 
A Tudásközpont célja a széleskörű együttműködés a témában aktív hazai és nemzetközi szervezetekkel, és közvetítés a hazai és nemzetközi eredmények és tudás között, az integritásfejlesztésre vonatkozó közigazgatási kutatás és tanácsadás, integritás szakemberek hálózatának kiépítése és szakmai támogatása, valamint a képzők képzése. Létrehozása során az iskolateremtés mellett nagy hangsúlyt fektettek az egyetemi kapacitások becsatornázására és a fiatal kutatók kinevelésére, de fontos szempont volt az is, hogy a Tudásközpont együttműködjön az egyetem minden oktató- és kutatóműhelyével, ezzel is erősítve az egyetemi karok közötti szakmai együttműködést.
 
A Tudásközpont egy olyan szakmai műhely lesz, mely az elmúlt évek antikorrupciós projektjei kapcsán felhalmozott szakmai tudást és tapasztalatot rendszerezve segít elmélyíteni a témában a hazai szakmai ismereteket. Mindezek mellett jó lehetőséget biztosít arra, hogy az antikorrupciós tevékenységgel, valamint az integritással kapcsolatos kutatásokat, szakmai elemzéseket a szélesebb közvélemény számára is ismertté tegye.

Az Integritás Tudásközpont már rendelkezik olyan, nemzetközi minősítéssel is bíró kurzusokkal, melyeken a hazai közszolgálatban dolgozók vehetnek részt. A szervezet angol és magyar nyelvű tudástárat épít, saját magyar és idegen nyelvű publikációkat és kiadványokat tervez megjelentetni és az NKE honlapján is szeretnének egy aloldalt létrehozni.

A tudásközpont Irányító Bizottsága egyelőre május 31-ig határozott meg konkrét munkatervet, ennek alapján kutatásokat végeznek és lefektetik a hosszú távú működés alapjait.

(KIM,NKE)