Az előkészítő eljárás tapasztalatairól rendezett workshopot a Nemzeti Védelmi Szolgálat Tudományos Tanácsa 2023. június 6-án Budapesten. Az ügyészek és a védelmi tisztek az előkészítő eljárások során felmerülő észrevételeiket vitatták meg. A rendezvényt Jóvér Imre r. ezredes, az NVSZ főigazgató-helyettese nyitotta meg.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat 601 előkészítő eljárást folytatott 2022-ben, ebből 413 fejeződött be az év végéig. Az előkészítő eljárásokat követően 125 ügyben kezdeményezett nyomozást az NVSZ. Ilyen ügyek voltak többek között a „gyógycipős-ügyként” megismert gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalás ügyei, valamint a kecskeméti illegális idősotthon felszámolása.
2018. július 1-én lépett hatályba a büntetőeljárási törvény, ami az addig ismeretlen jogintézményt, az előkészítő eljárást beemelte a büntetőeljárás folyamatába. A felderítés azon részét, amit addig csak a rendőrségről szóló törvény ismert és szabályozott a jogalkotó a büntetőeljárási törvény részévé tette, így elhárult az akadály, hogy a leplezett eszközökkel beszerzett adatok, információk, tárgyi eszközök, azaz bizonyítékok közvetlenül a büntetőeljárásban megjelenjenek.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat, mint belső bűnmegelőzési, bűnfelderítési feladatot folytató szerv nem nyomozó hatóság, azonban a jogalkotó biztosítja részére azt a jogosítványt, hogy saját hatáskörben előkészítő eljárást folytasson le, valamint a nyomozóhatóság és az ügyészség felkérésre büntetőeljárásban közreműködjön.
A workshop „A kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” elnevezésű KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-00001 azonosító számú európai uniós projekt keretein belül valósult meg.