A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2023. május 24-én és 25-én immár 11. alkalommal rendezte meg a Globális Korrupcióellenes és Integritás Fórumát. A kétnapos rendezvényre a pandémia óta először kerül sor személyes részvétellel, Párizsban.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 2023. május 24-én és 25-én immár 11. alkalommal rendezte meg a Globális Korrupcióellenes és Integritás Fórumát. A kétnapos rendezvényre a pandémia óta először kerül sor személyes részvétellel, Párizsban.
A Nemzeti Védelmi Szolgálatot dr. Szabóné dr. Gál Marianna r. alezredes, a Korrupciómegelőzési Főosztály főosztályvezető-helyettese képviselte, aki 2016 óta vesz részt a Fórum eseményein. A rendezvény minden évben kiváló alkalom az integritásfejlesztés terén elérhető legújabb trendek megismerésére, illetve a hazai jó gyakorlatok népszerűsítésére.
A 2023-as OECD Globális Korrupcióellenes és Integritás Fórum azokra a szakpolitikai megoldásokra és üzleti innovációkra összpontosít, amelyek erősítik az integritást és küzdenek a korrupció ellen.
A megnyitón olyan magas rangú képviselők demonstrálták az integritás iránti elkötelezettségüket, mint Matthias Cormann OECD-főtitkár, Rodrigo Chaves Robles Costa Rica elnöke valamint Richard Nephew, az USA Külügyminisztérium Globális Korrupcióellenes Koordinátora. A nemzetközi civil szervezetek, valamint az Európai Bizottság vezető tisztségviselői mellett a Microsoft elnöke is felszólalt.
Az állami és a magánszektor közötti partnerség megerősítése a korrupció elleni küzdelem érdekében című panelbeszélgetés keretében Daniëlle Goudriaan, az OECD WGB elnöke, Delia Ferreira Rubio, a Transparency International elnöke, Klaus Moosmayer, a Novartis Etikai és compliance vezetője és Richard Nephew arra adtak választ, hogy a köz- és a magánszektor vezetői, valamint a civil társadalom hogyan dolgozhat együtt a korrupcióellenes intézkedések megerősítése és az üzleti környezetbe vetett bizalom megerősítése érdekében.
A Fórum ülésein számos témakörben mélyíthették el a tudásukat a résztvevők az alábbi előadások során:
- A demokrácia megerősítése: az integritás szerepe a választott és kinevezett tisztviselők között.
- Az integritás ösztönzése az infrastruktúrában: rendszerszintű és több érdekelt felet érintő megközelítés.
- Zéró tolerancia a korrupcióval szemben: mit jelent ez a gyakorlatban a fejlesztési együttműködésben?
- Mérik-e az integritás megerősítése és a korrupció elleni küzdelem érdekében tett kormányzati erőfeszítéseket?
- Korrupció a kritikus ásványianyag-ellátási láncokban: a fenntartható fejlődés akadályozása és az ellátás biztonságának megzavarása.
- Csalás elleni küzdelem válságok közepette: a járvány tanulságai és az előremutató út.
- A demokráciák megerősítése a globalizált világban: a külföldi befolyás és a külföldi beavatkozás elleni küzdelem.
A Fórum idén is összehozta a kormányzati vezetőket, a politikai közösségeket, a magánszektort, a civil társadalmi szervezeteket és a tudományos élet képviselőit az OECD párizsi központjában.