A korrupciómegelőzés humán eszközei a közszolgálatban

Publikálva: 2023. június 9.

A „SZEM-szemlélet a gyakorlatban – avagy a korrupciómegelőzés humán eszközei a közszolgálatban” elnevezésű tudományos konferencia a Belügyminisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar, Rendészeti Magatartástudományi Tanszéke közös szervezésében 2023. május 30-án került megrendezésre.

A KÖFOP-2.2.3-VEKOP-16-2016-0001. azonosítószámú, „Kapacitásfejlesztés és szemléletformálás a korrupciós esetek nagyobb arányú felderítése, illetve megelőzése érdekében” című projekt megvalósításának célja, hogy a korrupció visszaszorítását komplex módon, a prevenció (képzés, tájékoztatási kampány, szervezetfejlesztés, kutatás) és a represszió (eszközbeszerzés, kapacitásfejlesztés, módszertani súlypontváltás) eszköztárát használva érje el. Ebben a Belügyminisztérium feladata volt a rendvédelmi hivatásos állomány integritás-szemléletű hivatásetikai képzése, valamint egy, a szilárd erkölcsiség mérésére alkalmas tesztrendszer kifejlesztése.

A tudományos konferenciára meghívott szakértők a pszichológia és a pedagógia tudományterületéről kiindulva mutatták be azokat a gyakorlatokat, amelyek tudományos kutatási eredményekre alapozva akár az egyén, akár a szervezet oldaláról segítik az integritás és a szilárd erkölcsiség megőrzését, ezáltal a korrupció megelőzését. A program keretében előadást tartott a projekt szakmai vezetője, Dr. Malét-Szabó Erika r. alezredes, a Belügyminisztérium Humánerőforrás-fejlesztési és Stratégiai Főosztály munkatársa, Dr. Szabóné Dr. Gál Marianna r. alezredes, a Nemzeti Védelmi Szolgálat Korrupciómegelőzési Főosztály helyettes vezetője, Dr. Klotz Péter adjunktus, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Államtudományi és Nemzetközi tanulmányok Kar munkatársa, valamint Dr. Hegedűs Judit habilitált egyetemi docens, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar, Rendészeti Magatartástudományi Tanszék vezetője.

A konferencia második részében kerekasztal-beszélgetéseken olyan témákat dolgoztak fel a részvevők, mint a „Rendészet és integritás”, „Tanítható-e az integritás?”, valamint „Gyermekvédelem és integritás”.

Menü

Főoldal

Navigáció