A Kormány elfogadta a Nemzeti Korrupcióellenes Programot

Publikálva: 2015. május 29.

A Kormány elfogadta a Nemzeti Korrupcióellenes Programot, amely a Magyar Közlöny 2015. évi 72. számában, május 27-én jelent meg.

A Nemzeti Korrupcióellenes Program és az azzal összefüggő intézkedések 2015–2016. évre vonatkozó terve elfogadásáról szóló 1336/2015. (V. 27.) kormányhatározat megtekinthető ide kattintva.

A kormányhatározatot megalapozó stratégiai tervdokumentum meghatározza a Kormány négy évre szóló korrupcióellenes stratégiáját. A Nemzeti Korrupcióellenes Program elérhető ide kattintva.

A Nemzeti Korrupcióellenes Program a szervezeti ellenálló képesség erősítése érdekében meghatározta a legfontosabb teendőket. Célul tűzi ki a szervezeti külső és belső kontrollrendszer megerősítését, e rendszerek összhangba hozását, a korrupciós kockázatok feltárását, valamint a költségvetési szervek részvételének népszerűsítését az Állami Számvevőszék Integritás Felmérésében.

Az államigazgatási szervek korrupcióval szembeni védettségének megerősítését szolgálja továbbá a szabályozási háttér felülvizsgálata a közszolgálati jogviszonyban állók összeférhetetlenségi szabályaira vonatkozóan, és ebből eredően a jogszabályi rendelkezések esetleges módosítása. A Program kitér az igazságszolgáltatás átláthatóbbá tételére is

A közbeszerzések kapcsán a Program kiemeli a nyilvánosság hatékony és széleskörű tájékoztatásának fontosságát, mely fontos szerepet kap a közbeszerzésekhez kapcsolódó informatikai fejlesztések során. A Kormány megvizsgálja az úgynevezett „nyílt szerződés” szabvány használata bevezetésének lehetőségét is.

A Program a köztulajdonban álló gazdasági társaságok átláthatóságának növelését célozva többek között a közzétételi kötelezettség alá eső adatok körének felülvizsgálatát írja elő, valamint célul tűzi ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) állami vállalatok irányításáról szóló iránymutatása alapján a szabályozási-megfelelőségi (compliance) rendszer bevezetéséhez szükséges minimumkövetelmények meghatározását.

Az üzleti élet tisztaságának elősegítése kapcsán a Program fontosnak tartja továbbá azon intézkedések vizsgálatát, melyek által biztosítható a tisztességes gazdasági verseny és a biztonságos üzleti környezet, valamint a Magyarországon működő gazdasági társaságok tulajdoni viszonyainak átláthatósága.

Az elfogadott kormányhatározat a közszolgálatot ellátók vagyonnyilatkozati rendszerének korszerűsítését is előírja, valamint olyan jogszabályi környezet kialakítását határozza meg, amely lehetővé teszi a vagyonnyilatkozatok ellenőrzéséhez fűződő munkajogi szankciókat.

További feladatként jelenik meg a hatósági eljárások gyenge pontjainak feltérképezése, egyszerűsítése és automatizálása a korrupciós kockázatok csökkentése érdekében.

Összhangban az elmúlt évek gyakorlatával, a Program nagy hangsúlyt helyez a közszolgálati tisztviselők oktatására, a képzési rendszer átalakítására a korrupciós jelenségek és a velük szembeni fellépés lehetőségeinek megismertetésére. Fontos eleme a társadalom szemléletformálása, mely tájékoztató kampányokon az alap- és középfokú intézményekben etikai oktatás továbbfejlesztésén keresztül valósul meg.

A Programban meghatározott célokhoz rendelt intézkedések végrehajtásáért a kormányhatározatban nevesített miniszterek felelnek a belügyminiszter koordinálása mellett.

Menü

Főoldal

Navigáció